اخذ ویزا 

منطقه شنگن

ویزای شنگن پیمان شنگن در 14 ژوئن 1985 همراه با کنوانسیون های بعدی منعقد شد و منجر به ایجاد منطقه شنگن بدون مرز اروپا گردید که مانند یک ایالت واحد برای مسافرت های بین المللی عمل می کند. برای مسافرانی که از منطقه بازدید می کنند کنترل در مرزهای خارجی وجود دارد اما هیچ گونه کنترلی در مرزهای داخلی منطقه وجود ندارد. منطقه بدون مرز حاصل از توافق شنگن در حال حاضر 26 کشور اروپایی را شامل می شود که عبارتند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس. ویزای شنگن (Schengen Visa) برای ورود به منطقه شنگن نیاز به ویزای شنگن دارید. این ویزا مجوز ورود به ۲۶ کشور عضو این پیمان را می‌دهد و دارنده این ویزا خواهد توانست برای مدت‌ زمان و شرایطی مشخص به هریک از کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کنند. ماهیت و هدف از سفر متقاضی تعیین کننده نوع و مدت زمان ویزای شنگن خواهد بود. به بیان دیگر اینکه هدف از سفر شما شرکت در توری گردشگری است یا انجام فعالیتی تجاری و یا صرفا توقف چند ساعته در یکی از کشورهای عضو، نوع ویزا و مدت اعتبار آن را تعیین خواهد کرد. ویزای شنگن می‌تواند توسط هر یک از کشورهای عضو این پیمان صادر شود و به رعایت برخی قوانین، دارنده آن می‌تواند در مدت زمان اعتبار ویزا بدون مشکل در هر یک از کشورهای منطقه شنگن تردد نماید.

انواع ویزای شنگن

1- ویزای شنگن نوع A
ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاه های شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.

2- ویزای شنگن نوع B
ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و می تواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.

3- ویزای شنگن نوع C
ویزای شنگن توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند و خود به سه نوع یک بار ورود، دوبار ورود و چندبار ورود تقسیم می شود.

4- ویزای شنگن نوع D یا ویزای نشنال
ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان و دانشجویان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند و خود به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم می شود.

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید.

ویزای شنگن تضمینی

با توجه به اینکه جدیدا سفارت خانه های اروپایی گاهی حتی بدون دلیل ویزای متقاضی را رد می کنند توجه نکات ذیل ضروری است:

مراحل دریافت ویزای شنگن

مدت اعتبار ویزای شنگن

در خصوص مدت اعتبار ویزای شنگن عموما اختلاف نظر وجود دارد که ناشی از روشن نبودن دو نکته کاملا مجزا است. دو تاریخی که عموما با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود و برای بسیاری از متقاضیان محترم تعریفی دقیق و مجزا برای آنها وجود ندارد. تاریخ اعتبار ویزای شنگن و تعداد روزهای مجاز اقامت که در شرایط عادی به ترتیب ۶ ماه و ۳ ماه خواهند بود.

برای مثال اگر در اولین روز سپتامبر ویزا برای فردی صادر شود، وی قادر خواهد بود تا اواخر فوریه سال بعد (۱۸۰ روز) وارد حوزه شنگن شود. این ۱۸۰ روز همان تاریخ اعتبار ویزای شنگن فرد است. اما تعداد روزهای مجاز اقامت بدان معنی است که دارنده ویزا در این مدت شش ماهه، می‌تواند تا حداکثر ۹۰ روز در کشورهای حوزه شنگن اقامت داشته باشد و موظف است تا پیش از پایان این مهلت ۹۰ روزه حوزه شنگن را ترک نماید.

البته باید توجه داشت برای افرادی که سابقه سفر و اقامت در منطقه شنگن را نداشته باشند، کد درج شده بر روی ویزای آنها ۱ خواهد بود. بدان معنی که با ویزای اخذ شده تنها قادر به ۱ بار ورود به این منطقه هستند و از سوی دیگر مدت مجاز اقامتشان در حوزه شنگن به جای ۹۰ روز، تنها ۱۵ روز است.